Souboj

VB vs USA

21. října 2009 v 18:39 | Prinzeschen
VB:
Jednou bych tuto zemi chtěla navštívit. A to vážně moc. Líbí se mi Londýn - hlavní město tohoto státu. Chtěla bych vidět Tower Bridge, vyfotit si Big Ben, projít si voskové muzeum, projet se červeným dvoupatrovým autobusem, prohlížet si exkluzivní londýnskou módu a snad obohatit svůj šatník o jeden módní kousek za skvělou cenu, chtěla bych poznat životní styl Angličanů, jet vlevo anebo se jen tak poflakovat ulicemi Londýna s deštníkem nad hlavou a v zimním kabátě. Trochu naivní sen, já vím, ale cítím, že se ve mně klube má nová cestovatelská stránka a Velká Británie je rozhodně jednou z těch zemí, kam bych moc chtěla jet. Mohla bych pak o tom napsat povídku. Nějakou stylovou - samozřejmě po anglicku. Mohl by to být cestopis. Nebo román z typického prostředí. Taky bych si odtamtud mohla přivézt nějaký suvenýr. Možná že budu sbírat suvenýry ze zemí, které navštívím. Z Velké Británie bych si mohla přibézt podobiznu Tower Bridge nebo již zmíněný módní kousek. Hlavně doufám, že si z toho typického deštivého počasí nepřivezu rýmu. Ale to je vše ve hvězdách. Anglie by byla můj splněný sen - i když má nějaké nevýhody, obyvatelé jsou prý příliš hrdí a vůbec - je to krásná země...A pochází z ní má oblíbená Lily Allen....

USA:
Jeden z těch západních států, kam mě to táhne snad nejvíc. A hlavně tím myslím město New York. Miluju tu atmosféru z filmů, chtěla bych na vlastní kůži poznat tu blahodárnou anonymitu, to množství lidí, aut, autobusů...V nějakém správném americkém krámku bych si koupila donut a kafe v kelímku a spěchala bych po ulici jako ostatní. Rozvalila bych se v Central Parku a ležela tam celé odpoledne. Samozřejmě, že bych jen tak neležela. Musela bych totiž pořád fotit. A navíc - chtěla bych si projít celé město! Ano, vážně celé...Rozhlížela bych se a hledala, jestli třeba tohle místo nebylo v nějakém filmu a jestli zrovna tady se nepolíbili mí oblíbení hrdinové... Od té doby, co jsem viděla film Sex ve městě, toužím po tom koupit si v New Yorku aspoň jednu jedinou drobnou věcičku...Čert vem, všechny ty zácpy, blázny na ulicích, reklamní bilboardy všude, kam se podíváte, všechen ten chaos a spěch, nepřehledné a nekonečné ulice..Já tam prostě chci..! Zajít se pobavit do nějakého pořádného klubu - ne do těch zaplivaných hospůdek, které máme tady v Čechách. Aspoň chvíli bych chtěla žít život na vysoké noze. Ale tím by mé putování rozhodně nekončilo. Toužím po tom projet karavanem celou Ameriku. Navštívit státy, různá zajímavá města a místa, lesy, pouště, hory...Cachtat se v jezírku ze Zkrocené hory :P A pak o tom všem napsat sáhodlouhou povídku...Chci prostě jen na chvíli žít svůj americký sen!

Obvykle dávám na konec každého článku v rubrice Souboj zhodnocení, kdo vyhrál. Dnes to ale nejde. Velká Británie i Spojené státy jsou mou srdcovou záležitostí - prostě si mezi nimi nedokážu vybrat. Nesnažila jsem se proto tyto dvě země porovnat, jen jsem do každého odstavce chtěla vložit svou osobní představu o životě v nich, o stylu, o lidech...Ale hlavně o svých snech, které se jich týkají...

Knihy vs. Filmy

29. června 2009 v 16:49 | Prinzeschen
Knihy:
Knihy jsou pro mě způsobem, jak se naprosto odreagovat. Často se nechávám vtáhnout do jejich děje, hltám stránku za stránkou a nemohu přestat. Jsou však lepší než filmy? Musím říct, že si myslím, že ano. Protože v knize - ačkoli je něco napsáno - máte mnohem více prostoru si i něco domyslet. Můžete se nechat unášet svou fantazií, sami si představovat, jak vypadají postavy a jaké ve skutečnosti jsou. Kromě toho jsou knihy také obsáhlejší, podle mě lépe vyjadřují celý příběh a jeho náladu. Jen někdy je možná trochu těžší ho pochopit. Abych ale nebyla jen jednostranná, je také pravda, že záleží na autorovi - protože stejně jako dobré knihy, existují i ty špatné a s těmi je pak potíž. Ty totiž mohou být tak nezajímavé, že je předčí kdejaký film.
Filmy:
Filmy jsou dalším prostředkem k dokonalému odreagování. Dělí se samozřejmě na mnoho žánrů a i v tom je jejich velké plus. Člověk si může vybrat to, na co má zrovna chuť - komedii, když se chce smát, drama, když chce plakat, horor, pokud se chce bát. Mnohé filmy jsou opravdu dobré, perfektně zpracované, mají dobrý příběh a třeba i dobré efekty. Přesto si myslím, jak jsem již řekla, že knihám se nevyrovnají. Je v nich všechno řečeno moc jasně. Moc hned. Žádný prostor pro vlastní představivost, pro přemýšlení. Člověk shlédne příběh a třeba to v něm nic nenechá. Na druhou stranu - po těžkém dnu může být film mnohem lepší než kniha právě proto, že není natolik obtížný na pochopení. Mnohokrát také dá filmové zpracování lépe vyniknout vtipům - přece jen je to něco jiného, když nějaká ta glosa zazní a vidíte výraz onoho člověka, než si to jen přečíst a muset představit. Naopak některým knihám zfilmování vyloženě uškodí - kniha je dobrá, film stojí za nic.

Knihy i filmy mají své výhody a nevýhody, klady i zápory. Přesto bych si já radši vybrala nějakou dobrou a tlustou knihu. A jak jste na tom vy?

Západ vs. Východ

23. května 2009 v 10:19 | Prinzeschen
Západ:
Západní kultura je pro mě už dávno nezajímavá. Se svým náboženstvím, historií, zvyky i stavbami. Jistě, najde se zde pár významných a ojedinělých památek- ale nelžeme si : víc jich tu je naprosto stejných. Zámky, kostely, chrámy, hrady - všechno jako by bylo podle jednoho vzoru. Nic nového pod Sluncem. A historie? Ano, je plná událostí. Jenže možná proto, že o ní už všechno víme, přijde mi nezajímavá. Nic mě nemůže překvapit. Učíme se o ní ve škole, rozebíráme do nejmenších detailů a jednoho dne se to stane nudným. Jednoduchým a očekávatelným. O náboženství nemluvě. Nechci nikoho urážet či mu brát víru, ale jako zapřísáhlý ateista se musím zmínit o vlivu křesťanství. Nebyli to snad právě křešťanští kněží, kteří vyprovokovali inkvizici? Není to dodnes křesťanský papež, který zakazuje potraty a antikoncepci? Moderní doba na západě se o něco liší a zlepšuje můj názor. Líbí se mi moderní města, stejně jako vesničky vystřižené jako z dávné doby a přesto přenesené do 21.století. Možná je to způsobené tím, že mám ráda urban art. Hovořit o "západních" lidech je snad úplně zbytečné, každý si obrázek udělá sám...
Východ:
Východní kultura je pro mě mnohem zajímavější. Pokud by se na mě někdo chtěl obořit, že dávám přednost komunistickým zemím před svobodou a demokracií, samozřejmě mu to mohu vyvrátit. Pokud chci rozdělit svět na východ a západ - dělám to jen v kultuře. Stavbách, náboženství, zvycích, historii. Východní kultura je pro mě svým způsobem neznámá, tajemná, magická...Ať už se to týká Staré Číny, Indie, Japonska...V těchto krajích zůstal stále kus minulosti a snaží se nám ji odkrýt. Jsou to stavby - z různých materiálů, v různých podobách, pro různé účely. Kdo by nechtěl vidět Čínskou zeď? Jsou to náboženství, která se různí, mají každé jinou filozofii, jiný řád. Přesto mi přijdou o tolik mírumilovnější než naše náboženství. Některá z nich jsou založena na vztahu člověka k přírodě. A to se mi líbí. Historie je protkána nejrůznějšími dynastiemi, událostmi, chybami...Možná proto, že jsme jí nikdy nevěnovali tolik času ve školních lavicích, se pro mě stává zajímavou a neznámou. Nemluvě o zvycích, znacích a vším, co nám může východní kultura nabídnout. Má své chyby, které jsou především v moderní době znatelné. Uzavřenost vůči světu, chudoba, nerespektování lidských práv. Vím to a nedá se říct, že bych s tím souhlasila. Ale přesto, pokud bych si měla vybrat kam na týden odjet - vybrala bych si východ.

Pokud máte jiný názor než já, ráda si ho přečtu, proto neváhejte a vyjádřete ho...
 
 

Reklama