Okem fotografa

Tečka za rokem 2014

31. prosince 2014 v 11:05 | Alča
Rok 2014 byl z mého pohledu přelomový, protože byl plný neuvěřitelných změn jak v osobním, tak i v tom "uměleckém" životě. Něco se zlomilo, spousta věcí se rozjela a začalo to šlapat stylem, který si více než užívám každým dnem. Pár lidí sice převléklo kabáty a ukázalo se, že ti, které někdy považujeme za nejlepší, jsou jen vlci v rouše beránčím - ale každopádně to stálo za to. Tvořili jsme, společně jsme pomáhali, bavili jsme se…a o to tu jde především! :)
 • V roce 2014 jsem nafotila celkem 196 sérií fotografií.
 • Spolupracovalo jsem na nich se 116 úžasnými lidmi.
 • Nejvyšší číslo sérií s jednou osobou je letos 13.
 • Nejvíce jsem opět fotila slečny - a to celkem v počtu 60. Kluků přišlo jako už tradičně významně méně - byli jen 3. Fotila jsem 7 dětí s jejich rodinami, 3 páry, letos pouze 1 těhulku s partnerem, absolvovala jsem 2 rodinná focení a 2 focení kamarádů.
 • Mnohem výraznější stopu v mé tvorbě zanechalo fotografování mazlíčků. Nafotila jsem celkem 24 sérií. Z tohoto počtu jich 10 bylo součástí projektu "Já a můj nejlepší přítel", díky kterému se vybralo a na pomoc pejskům v útulku poslalo 3100Kč. Celkem jsem vyfotila 21 pejsků. Měla jsem možnost vyfotit i koníka, ještěrku a jako už každoročně malé králíčky. Spolu se svými miláčky se na fotkách mihlo 16 lidí.
 • Kromě vašich mazlíčků jsem fotila i toho svého - série opravdu počítat nebudu, protože to bychom tu byli až do zítra, ale zatím jsem zveřejnila jeho 13 fotek.

 • Už podruhé jsem měla možnost fotit maturitní ples TGM v Litvínově.
 • Pro zopakování produktové fotografie jsem spolupracovala s firmou "Dobré sýry", pro kterou jsem fotila jejich výrobky.
 • Splnil se mi sen a konečně jsem fotila svatbu - a to dokonce dvakrát. Byly to dva velmi speciální dny, které jsem si užila a které mi kromě skvělých zážitků přinesly i mnoho zkušeností. Děkuji oběma párům za to, že vložili důvěru právě do mých rukou.
 • V létě jsem spolupracovala s mosteckým Pole Dance studiem, ze vzniklých fotek byly posléze vytvořeny kalendáře sloužící pro charitativní účely. Byla to pro mě skvělá zkušenost a ze spolupráce vznikly opravdu jedinečné fotografie.
 • Za velmi milou považuji zkušenost s focením uměleckého workshopu v Ponorce v Litvínově, který jsem fotila v listopadu.

 • Rok 2014 byl neuvěřitelně bohatý na projekty - pokračovala jsem v již rozjetých a zároveň jsem uskutečnila i nějaké nové.
 • Za nejvýznamnější projekty považuji Beautiful People, který běžel začátkem roku a dnes je již úspěšně ukončený. Spolupracovala jsem na něm s 10 slečnami a vzniklo celkem 35 sérií.
 • Projekt SHADES byl nafocen v únoru a některé jeho výsledky můžete sledovat na stránce.
 • Rozběhly se projekty Metamorphosis, JUMP, Extreme Fashion, I♥AH Photography a Hunger Games. Na všech těchto projektech budu pracovat i v roce 2015.
 • V létě běžel projekt Tvář léta, na kterém jsem spolupracovala se dvěma slečnami a který taktéž vzbudil zájem.
 • V říjnu se k těmto projektům ještě přidal jeden velký s názvem BOOK.

 • Projekt "Společně proti předsudkům" sklidil v roce 2014 nečekaný úspěch - nejoblíbenější fotka pochází právě z toho projektu. Získala celkem 722 liků. Velký zájem byl i o celé album s 206 palci a několika desítkami sdílení.
 • Přes 100 palců se tento rok dostaly i jiné fotky - např. fotky z projektu Tvář léta, backstage fotka z letního focení a fotka z projektu Beautiful People.

 • Tento rok se fotilo jen v Čechách - nejčastěji v mých domovských severních Čechách. Fotilo se v Litvínově, Mostě, Horním Jiřetíně, Jeníkově a Černicích, dále potom na Meziboří, Klínech, Dlouhé Louce, Lesné.
 • Z velkých měst jsem fotila v milovaném Brně a na jaře také v Praze.

 • Na novinky byl rok 2014 relativně chudý, protože spousta zajetých věcí už úspěšně funguje.
 • Započala jsem spolupráci s další talentovanou vizážistkou - Šárka Kollerová make-up. Úspěšně jsem pokračovala ve spolupráci s NMake-up.
 • Významnou novinkou je nabídka šperků na focení, tato možnost je díky spolupráci se skvělou šperkařkou Monica Otmili Handmade.
 • Velmi ráda jsem spolupracovala s brněnskou kolegyní Peťka Skoumalová Photography.

 • Již potřetí byla možnost nechat si ode mě na konci roku vyrobit kalendář. Tentokrát jsem vyrobila 8 různých designů pro konečných vytištěných 11 kalendářů.

 • I v roce 2014 jsem rozšiřovala svou foto-výbavu. Nejvýraznějším zlepšením bylo pořízení nového těla - můj starý Canon EOS 500D jsem nahradila Canonem EOS 7D.
 • V průběhu roku jsem si potom pořídila nový setový objektiv Tamron.
 • Vánoce se částečně nesly ve fotografickém duchu - a já jsem bohatší o úžasný Polaroid, který budu určitě chtít zapojit do focení co nejvíce, a o fotografickou tiskárnu, díky které Vám budu moci v roce 2015 nabídnout i vytištěné fotky.


 • Na konec tohoto ohlédnutí opět patří poděkování všem, kteří mi pomáhají psát můj příběh a dávají mi možnost zapisovat se do toho jejich. Děkuji všem, kteří jste mi byli oporou, inspirací i pomocníky. Jste skvělí a děláte každý můj rok lepším.

 • Stránka AH Photography byla založena v únoru 2012 a k dnešnímu dni získala 2066 fanoušků! Což je vše od úžasného až po neuvěřitelné.

 • Těším se na Vás v roce 2015, bude to snad ještě lepší rok než tento. Chystám toho více než dost, inspirace přetéká, seznamy rostou… No…určitě se uvidíme. :)

Polaroid

25. prosince 2014 v 14:48 | Alča
Podobně jako loni, i letos se Vánoce nesly v duchu mé vášně - fotografování. Letos se Ježíšek vyznamenal dalším skvělým dárkem, o kterém jsem tajně snila a který opět rozšířil mou fotovýbavu o zajímavý prvek. Dostala jsem totiž Polaroid. Pokud byste nevěděli, co toto slovo znamená, vysvětlení je jednoduché - vyfotíte fotku a ona se vám z foťáku rovnou vytiskne. Žádné vyvolávání, čekání, stahování do počítače - prostě cvak a olalá, fotka je tu vytištěná na fotopapíře. Samozřejmě nechybí ani onen pověstný a typický bílý rámeček, který dělá polaroidové fotky tak specifickými.


Jak vidíte na fotce, nejedná se o starý model Polaroidu, ale o jeho moderní verzi od Fujifilmu, která ale využívá ten samý princip. Mini Instax, jak se fotoaparát jmenuje, se od klasického Polaroidu liší především formátem fotek. Zatímco u klasiky budeme čekat spíše čtvercový formát, z Instaxu nám vyjede obdélníček velký zhruba jako malý kalendářík. To mu ale na kouzlu vůbec neubírá. Fotografie mají zvláštní retro nádech, který si prostě musí užít každý. Navíc sledovat proces jejich vzniku, to je samo o sobě opravdu skvělé. Po stisknutí spouště z vrchní části foťáku vyjede použitý fotopapír, na kterém ovšem zatím nic není vidět. Po prvním pokusu mě to popravdě dost vyděsilo, protože jsem očekávala, že to celé bude rychlejší - ale musíte tomu dát čas a o to víc si potom aspoň vychutnáte výsledek. :) Po pár vteřinách se totiž na bílém okénku určeném pro fotku začne pomalu vykreslovat fotografie - nejprve se objevují pouhé náznaky kontur, postupně začínají příbývat i barvy, vše je ale zatím jakoby v mlze. Po pár minutách na vás ale kouká krásná plně barevná, ostrá a kontrastní fotografie, jejíž zrod jste mohli sledovat. Prozatím jsem vyfotila tři fotografie a musím říct, že u každé jsem fascinovaně sledovala celý děj a nemohla se dočkat výsledku.


Ovládání Polaroidu a celé jeho fungování je opravdu jednoduché a osvojí si ho každý. Polaroid funguje na dvě tužkové baterie a jediná další věc, kterou potřebujete k focení, jsou již zmíněné speciální fotopapíry. Ty do foťáku vložíte po odejmutí zadního krytu na určené místo. Potom už můžete začít fotit. Fotoaparát se zapíná knoflíkem, který se nachází vedle objektivu a který slouží právě k vysunutí objektivu, čímž se spustí celý přístroj. Že je Instax aktivní poznáte tak, že vám svítí červená kontrolka umístěná za objektivem. Ta vám zároveň také uvádí, na jaké světelné podmínky máte foťák nastavený - můžete si vybrat z několika možností a změnit to pouhým otočením plastového kroužku. Hledáček se nachází v zadní části vpravo nahoře - oproti zrcadlovce je prťavý a já osobně musím vždycky chvíli hledat a cvičit oko, než se do něj strefím, ale to už patří k tomu. V zadní části se vám také ukazuje počet fotek, který ještě můžete vyfotit. Obvykle se dělají sady fotopapírů po 10 a 25 kusech. Samotné pořízení snímku řídíte stisknutím spouště, která je umístěna vedle objektivu. Fotoaparát používá vestavěný blesk. Přístroj vypnete tak, že lehce zatlačíte na objektiv.

Mezi výhody Polaroidu patří jednoché, intuitivní ovládání, okamžitý a efektivní výsledek, který lahodí duši i oku. Mezi jeho jedinou nevýhodu bych řadila to, že fotopapíry se prodávají v relativně malých balíčcích a za relativně větší peníz. Balíček 10 kusů fotopapírů totiž stojí 250Kč. Dá se ale říci, že právě tohle dělá z tohohle přístroje takovou kouzelnou věcičku - aspoň pro mě je Polaroid něco výjimečného a nebudu s ním v žádném případě fotit každou blbost. Díky finanční i materiální náročnosti si každý snímek raději promyslím a Polaroidu budou souzeny pouze výjimečné a neopakovatelné události, které stojí za to být zdokumentovány. Budu ho využívat spíše svátečně než jako denního pomocníka. Tímto se podle mě v dnešní přetechnizované době trochu přibližím klasické fotografii, kdy si fotograf musel opravdu dobře rozvážit, co fotit bude a co ne, aby výsledek stál za to a on aspoň částečně získal zpět své vložené náklady.

Moje fanouškovská stránka

16. dubna 2014 v 18:09 | Alča
Byla jsem přesně ten typ člověka, který si nikdy nechtěl založit podobnou stránku. Četla jsem na netu - a to i tady na blogu - spoustu odsuzujících článků a až přespříliš si to brala k srdci. Přišlo mi to zbytečné, hloupé, dětinské až trapné. Každý druhý si v té době zakládal profil, kam na konci připojil photography a myslel si, že se najednou stal fotografen, i když ve skutečnosti by si jeho díly nejspíš někdo jen podpálil oheň (pokud by je ovšem měl vytištěná). Já jsem nechtěla, aby tohle byl můj případ. Nikdy jsem se koneckonců nepovažovala za tak dobrou a tohle - to byl krok, který světu říkal "já jsem dobrá a chci se prezentovat, chci vám ukázat, co umím". Přišlo mi, že ještě musím ujít pořádný kus cesty, než se odvážím jít tímto směrem.

Nakonec jsem ovšem neodolala pokušení - jak je vám jistě jasné, protože jinak bych tu o tom tak zdlouhavě nepsala - a stránku založila. Je to s ní zajímavý příběh, ve kterém je všechno - od radosti z prvních fanoušků po chuť všechno okamžitě smazat. Jednou jsem to dokonce málem udělala, ale nakonec jsem změnila názor, stránku totálně překopala a začala myslet na to, jak se zlepšit. Na první stovku jsem čekala docela dlouho a když to přišlo, byla jsem šťastná jako blecha, i když jsem věděla, že v tom moři kolem mě to nic neznamená. Rostlo to pomalu - příííšerně pomalu na můj vkus...ale časem lidi přibývali, přibývaly i palce nahoru u jednotlivých fotek a hlavně se zlepšila moje propagace, takže jsem najednou měla spoustu nových kontaktů a tím pádem spoustu zájemců o focení. To je jedna výhoda této stránky - a proto jsem nakonec hrozně ráda, že jsem do toho šla a tu příšernost s photography na konci si založila. :)

Před pár týdny moje stránka dosáhla 1000 palců nahoru. Okamžitě jsem si vzpomněla na to, jak jsem před 2 roky zoufala, že tohle nikdy nemůžu zvládnout a jak moc bych si to přála - tak velkou podporu lidí a jejich zájem o moji práci. Tisícovka je pro mě speciální - a tak jsem k ní dostala od přítele speciální dárek, který uvidíte na fotce dole. Jednou to tak na hokeji plácnul, že až budu mít 100 fanoušků dostanu od něj dort...a než jsem se nadála, stál opravdu u mě v obýváku na stole.

Narůstající počet fanoušků - až k vysněné 1000 :) "Kulatiny", které chybí, jsem nestihla vyfotit. :)
Nakonec vás samozřejmě na moji stránku nesmím zapomenout pozvat - docela to tam žije, fotky přidávám skoro každý den. :) A budu jen a jen ráda, pokud to o nějaké to číslo zase povyskočí. :P

AH Photography

Get Better

10. března 2014 v 9:39 | Alča
Je to už nějaký ten pátek, co jsem našla zálibu ve fotografování. Mé začátky se datují někdy do roku 2005-2006, kdy jsem fotila na kompakt a byla typickým cvakálkem... Po všech těch letech jsem se posunula někam naprosto jinam, ale staré fotky jsem nevyhodila, pořád mají místo u mě v počítači. Nedávno jsem si je prohlížela a sama sobě se musela smát, co a jak jsem tenkrát byla schopná vyfotit. Zároveň mě napadlo, že bych pro vás mohla udělat takové malé srovnání - jak jsem fotila tenkrát a jak fotím teď, možná se docela pobavíte. Někdo by se možná mohl zarazit, proč to dělám, že tím sama sebe dost ztrapním (protože popravdě některá ta starší díla jsou fakt otřesná)... Ale já v tom nevidím nic až tak špatného, za svá stará díla se v rámci možnosti nestydím...Jsou mojí historií, dokumentují to, kým jsem byla a jak jsem viděla svět. Je jen fajn, že dneska tomu tak už není a že můžu sama u sebe sledovat úžasný vývoj, při kterém jsem se spoustu věcí naučila a dost se zlepšila. Takže tuhle retrospektivu do starých děl beru jako malé rozptýlení ve vší té seriózní práci na fotkách... :)

Začneme zostra a to mým autoportrétem z roku 2008, na srovnání je autoportrét, co jsem fotila v roce 2013. Jak si můžete všimnou, dost jsem pracovala na výrazu a ovšem taky na očních linkách...

Tečka za rokem 2013

1. ledna 2014 v 19:06 | Alča
Jaký byl rok 2013? Zajímavý, to každopádně… Plný zážitků, příležitostí, bohatý na vzestupy i pády, radosti i zklamání. Přinesl mi spoustu zkušeností - pozitivních, i těch negativních. Párkrát jsem narazila a těžko se sbírala, ale o tom tu dnes psát nechci…

Do nového roku chci totiž vkročit pozitivně s úsměvem, plná energie a s myšlenkou, že všechno, čím si člověk projde, ho může jen posílit. Do roku 2014 tedy vcházím o dost zkušenější, snad i o něco silnější a s nádhernými vzpomínkami, které můžu mít jen díky Vám, všem úžasným lidem, kteří jste si ke mně našli cestu a se kterými jsem měla možnost pracovat na mnoha krásných sériích…
 • V roce 2013 jsem nafotila celkem 124 různých sérií s Vámi.
 • Tyto série vznikly ve spolupráci s 87 různými lidmi.
 • Letošní nejvyšší počet sérií nafocených s jednou osobou je 9.
 • Fotila jsem celkem 38 slečen, 3 kluky, 9 dětí a 6 párů. Kromě toho jsem absolvovala 4 rodinná focení, 4 focení s přáteli a 2 focení s těhulkami a jejich partnery.
 • Opět došlo i na focení mazlíčků, vzniklo celkem 14 sérií. Měla jsem možnost nafotit pro Vás 11 pejsků, králíky a i méně typické mazlíčky jako jsou fretka nebo ještěrka.

 • V roce 2013 jsem rozjela několik projektů a velmi mě těší, že mezi Vámi slavily úspěch. Celkem jsem tento rok započala 6 projektů. Dokončený je prozatím jen jeden, na zbytku budu pracovat dál v roce 2014.
 • Nejdůležitějším projektem byl ten s názvem Společně proti předsudkům. Do dnešního dne bylo zveřejněno celkem 8 fotek s příběhy. Zapojilo se 10 lidí a 2 zvířata. Projekt vidělo přes 5000 lidí.
 • V létě se mi také podařil přivést k životu projekt Alenka v říši divů. V tomto projektu bylo zveřejněno 12 fotek a zúčastnilo se ho více než 12 lidí. Díky úspěchu tohoto projektu jsem ke konci roku vytvořila i speciální edici kalendářů právě s tématem Alenky. Opravdu VELKÉ DÍKY patří hlavní modelce Lence, bez které by můj sen nemohl být zrealizovaný a která díky své ochotě a spolehlivostí byla tou nejlepší možnou Alenkou, jakou jsem jen mohla najít…Ještě jednou děkuji.
 • Kromě těchto větších projektů jsem spustila menší a dlouhodobější projekty Hands, Make-Art a Bruno. Název šestého projektu Vám prozatím nemohu prozradit, můžete se na něj těšit v roce 2014, kdy bude uveřejněn.

 • Dostala jsem se i k jiným velmi zajímavým focením…
 • Na začátku roku jsem dostala svou první možnost podílet se na nafocení maturitního plesu.
 • Měla jsem také možnost dokumentovat brněnský sraz blogerů a mé fotky se poté objevily jako fotodokumentace v mnoha článcích účastníků.
 • V listopadu jsem vytvořila sérii fotek pro právě se rozjíždějící blog o gothické subkultuře. Mé fotky se budou pravidelně objevovat právě na tomto blogu.
 • Za jedno z nejzajímavějších focení považuji i to, kdy jsem fotila vznik tetování. Tyto fotografie zpočátku roku zaznamenaly u fanoušků velký ohlas.
 • Nesmírně zajímavou zkušeností bylo toho, když jsem se více věnovala produktové fotografii a nafotila jedné madridské společnosti všechny fotky na jejich e-shop.

 • Nejoblíbenější fotkou se stala fotka z projektu Společně proti předsudkům "Nebojte se pitbullů", která získala 153 lajků.

 • Opět se fotilo na nejrůznějších místech v severních Čechách - samozřejmě nejčastěji v Litvínově, kde působím. Dále se fotilo v Mostě, v Lomu, na Meziboří, v Dubí, v Horním Jiřetíně, v Jirkově, v Oseku a na Dlouhé Louce.
 • Více focení jsem měla i ve svém druhém domovském městě Brně.
 • Přestože Bratislavu ani Prahu jsem letos nenavštívila, měla jsem možnost si to bohatě vynahradit a s foťákem jsem se podívala až do nádherného Madridu.

 • V průběhu roku jsem Vám představila několik novinek
 • Nejvýznamnější z nich je určitě spolupráce s NMake-up, která se již od prázdnin ráda postará o Váš perfektní vzhled na focení. Tímto chci také Nikče MOC a MOC poděkovat za energii, se kterou se do naší spolupráce vrhla a za perfektní výsledky, které určitě potěšily nejen moje oko.
 • Od prázdnin jsem také rozšířila dostupnost různých oblečků a kulis při našem focení s nejmenšími. Sbírka se přitom neustále rozrůstá, aby každé focení mohlo být pro Vás zajímavé a co nejbohatší.
 • Od prosince je možnost objednat si dárkovou poukázku na focení a obdarovat tak své nejbližší.
 • V roce 2014 jsem mimoto s velkou radostí tvořila obaly na Vaše DVD. Vytvořila jsem celkem 14 různých designů.

 • Na konci roku jsem opět uspořádala akci "Kalendáře", tentokrát s datem 2014. Vytvořila jsem celkem 11 designů a celkem bylo vytištěno 20 kalendářů.

 • Díky Vánocům se mi podařilo opět rozšířit výbavu o skvělý starý objektiv Helios 44, fotostan na produktovou fotografii a deštníky na ateliérové focení.


 • Na konec chci poděkovat úplně všem skvělým lidem, které jsem v roce 2013 poznala a měla šanci s nimi pracovat na svém snu!
 • Děkuji všem, kteří mi nějakým způsobem pomáhali - ať už tím, že mě dokázali vyslechnout nebo že se aktivně podíleli na focení. Děkuji všem těm, kteří mi zajišťovali světlo, odvoz nebo kulisy na velké projekty. Děkuji všem za podporu a důvěru, za povzbuzování a příležitosti, které by bez nich nebyly. Děkuji své nejlepší kamarádce za to, že mi vždycky zachrání zadek…

Stránka AH Photography byla založena v únoru 2012 a k dnešnímu dni získala úžasných 510 fanoušků. Děkuju každému jednomu z Vás a těším se na všechny, se kterými se uvidím v roce 2014! Doufám, že to bude úžasný rok a že AH Photography se stane fotografií Vašeho srdce...

Příjemné foto-Vánoce

26. prosince 2013 v 20:00 | Alča
Vánoce roku 2013 byly na rozšíření mé fotovýbavy více než příjemné. Ježíšek asi celý rok poctivě poslouchal a překvapil mě dokonce i tím, o čem jsem tak často nemluvila a co se přesto může (a jsem si jistá, že bude) v budoucnosti hodit. Kdo z Vás aspoň trochu sleduje můj blog, mohl si všimnou o kolik věcí se prodloužil postranní box. Protože je teprve krátce po Vánocích, tak jsem ještě neměla šanci většinu věcí vyzkoušet a u některých tomu musím teprve pořádně přijít na kloub - ale nedá mi to, abych vám tu aspoň ve zkratce nepředstavila nové kousky, které jsem dostala od Ježíška...
*
Tím nejhlavnějším (a asi i nejlepším) fotodárkem je staro-nový objektiv Helios-44 2/58. Jedná se o staré sklo, které se používalo ještě na staré zrcadlovky a které se dnes, řekněme, opět vrací do módy. Není se čemu divit. Stará skla mají skvělou kresbu, dokonalou ostrost, krásný bokeh a některé speciální vlastnosti, kterých dnešními plastovými objektivy nedosáhnete ani náhodou. Například u Heliosu je to jeho pověstný kruhový bokeh, což vytváří naprosto nezaměnitelný dojem na fotkách. Po starém sklu jsem toužila už nějakou dobu - v úvahu přicházela dvě, ale protože Pentacon je v podstatě jen starší verze toho, co už mám (50 mm, clona 1.8), tak jsem nakonec více tíhla k Heliosu, který mi mohl nabídnout zase něco nového a jiného, neprozkoumaného... A nakonec se mi přání splnilo a Helios s redukcí na Canon je doma. První dojem? Pořádně těžké sklo - opravdu jde cítit rozdíl starých skel vyráběných z kovu a dnešních plasťáčků. Jinak se s ním však musím teprve seznámit - v rychlosti jsem prolétla pár článků, trošku si ho sama prozkoumala...ale to nejdůležitější je teprve přede mnou. Musím se pořádně naučit používat clonu, která u Heliosu funguje dosti jinak než u moderních Canoňáckých objektivů a samozřejmě si musím pořádně procvičit ostření, abych mohla tvořit dokonale ostré snímky. Krom toho jsem na internetu narazila na jakousi zmínku o "zabijáku" zrcadel, takže i o této skutečnosti se musím dozvědět víc a do té doby ostřit pěkně citlivě, abych si nezničila mazlíka...

A tady už se můžete podívat na Helios v celé jeho kráse... Fotky z něj se tady určitě časem objeví - až se s ním trochu lépe seznámím. :)

15 x fotograficky

4. října 2013 v 16:04 | Alča
Na blogu se to sem tam začne hemžit články dotazníkových typů - každý si určitě vybaví 30 denní meme, 30 dní s knihami, 30 dní s hudbou... Před pár týdny mě napadlo stvořit něco takového i pro fotografy - protože nic podobného jsem tu ještě neviděla a přitom základna fotografů na blogu je docela rozsáhlá...

Dnes jsem si k tomu tedy sedla a stvořila 15 otázek, které mně osobně párkrát vrtaly hlavou a o kterých jsem přemýšlela, jestli vrtají hlavou i lidem jiným... Ke všemu by mě opravdu zajímaly odpovědi a názory lidí, které fotografování baví a nějak se jím zabývají. Jsem zvědavá, na kolik se budou pohledy na věc lišit, kolik různých názorů si nakonec přečtu...

Jak jsem již psala nahoře - "dotazník" sestává z 15 otázek. Je mi celkem jedno, jak to kdo pojme - jestli na všechny odpoví najednou a stručně nebo jestli se bude chtít rozepsat a pro každou otázku si vyčlení jeden článek na den tak, jak tomu bylo třeba u 30denního meme. Pokud vás projekt zaujme a rozhodnete se zapojit a psát, tak budu samozřejmě ráda, když mi pod tento článek připojíte komentář, že se účastníte. Budu tak od vás mít zpětnou vazbu a možnost počíst si, jak to vlastně máte vy - a o to tu jde nejvíc. :)


1) Kdy jste začali fotografovat a co vás k tomu přivedlo?
2) Váš první fotoaparát a ukázka 5 snímků, které z něj považujete za nejpodařenější.
3) Oblíbený fotografický styl (portrét, krajina atd.…) a proč?
4) Digitál nebo film? Co vlastníte a používáte? Co se vám líbí víc?
5) Upravovat nebo neupravovat?
6) Barevné nebo černobílé fotografie?
7) Váš typický rukopis - něco, co vaše fotografie odliší od ostatních. Máte ho?
8) Jak vidíte svoji budoucnost ve fotografování - koníček nebo profesionál? Dokážete si představit, že byste se fotografováním živili?
9) Ateliér, interiér nebo exteriér - a proč?
10) Vysněný fotoaparát a objektiv - a proč zrovna tohle vybavení?
11) 5 fotografií za poslední měsíce, které považujete za nejpovedenější + okolnosti jejich vzniku.
12) Kde berete inspiraci při fotografování?
13) Oblíbený fotograf (český nebo zahraniční) a co na něm nejvíce oceňujete?
14) Vztahy mezi fotografy - přátelé nebo konkurenti? Jak by to mělo být podle vás? Jak si myslíte, že to je v ČR?
15) Podle jakého kritéria budete spíše hodnotit fotku - nápad nebo technické provedení?

Blesk

27. února 2013 v 13:22 | Prinzeschen
Někteří z vás tu před pár týdny jistě četli můj seznam přání a snů, které jsem měla, co se mé fotografické výbavy týče. Někteří si možná i pamatují jednotlivé položky a ví, že macro objektiv Tamron už mám nějaký ten pátek doma a aktivně ho zkouším. Možná rychleji než jsem si představovala se mi ale splnilo další přání - do výbavy mi přibyl úžasný externí blesk, po kterém jsem toužila už celkem dlouho - Canon 430EXII.

Původní plán byl takový, že si blesk prostě koupím někdy letos - až ho budu potřebovat, něco si o tom zjistím a samozřejmě až na na něj našetřím. Ovšem někdy člověk míní a život mění. Takže mi náhoda (a jedna známá, od které bych to maximálně nečekala) přihrála do cesty úžasnou možnost jít fotit na maturitní ples. Po určité době, kterou jsem si vzala na rozmyšlenou, jsem se rozhodla, že do toho půjdu - jednak kvůli celkem pěkné finanční odměně, ale hlavně kvůli novým zkušenostem. Bylo mi ale hned jasné, že bez pořádného externího blesku se neobejdu - z mnoha důvodů, hlavně však kvůli světelným podmínkám v prostorách, kde se ples konal. Takže jsem musela vyprázdnit prasátko, narychlo si získat všechny dostupné informace a zakoupit tohohle ďábla. Volba jasně padla na Canon, šlo už jen o to, po jakém modelu sáhnu a i přes své (mimochodem velmi naivní představy), že nepřesáhnu 4000Kč, jsem si nakonec vybrala model o něco dražší, ale zato všude chválený a vzhledově pěkný.
*
A co můžu říct k práci s ním? Tak prozatím jsem neměla až tolik příležitostí s ním pracovat, vlastně první a zároveň jedinou velkou zátěžovou zkouškou byl již zmíněný ples. Mohu tedy soudit jen podle téhhle jedné akce.

Co na blesku opravdu oceňuji, je displej na zadní straně a jednoduché ovládání parametrů i otočné hlavice. Jsem taky dost spokojená s jeho vzhledem, vypadá vážně profi. Váha také není nijak příšerná. Je fakt, že by mohlo být i lépe - přece jen ho na krku cítíte, ale není to nic, co by se nedalo vydržet.

Co mi naopak vadí je, že blesk je nabíjený alkalickými baterkami - a ty se při větší zátěži celkem rychle vybíjejí. Mnohem více bych ocenila nějaký dobrý akumulátor, který vydrží. Pak by se mi nestalo například to, co na plese - že se mi v jednu chvíli vybil blesk, ale displej bohužel tento stav neukazuje a poznáte to jen podle hoooodně pomalého nabíjení. Následovat samozřejmě musí výměna baterií - takže na plesy a podobné akce (pokud ještě někdy dostanu takovou šanci) si budu muset nakupovat velké zásoby baterek...

Obecně musím říct, že mám z blesku dobrý pocit a jsem ráda, že jsem si vybrala právě tenhle. Zpočátku mi dělalo problém nastavit hlavici tak, abych dosáhla kýženého efektu osvětlení - ale myslím si, že to je jen o zkušenostech a při každé další práci už budu lépe vědět co a jak, aby fotka nebyla přesvícená nebo naopak moc tmavá, jak se mi to párkrát stalo. Tohle si člověk nikde nepřečte, na to si musí přijít sám až při focení. Ke konci večera už jsem věděla, jak správně polohovat hlavici, tak aby světlo i barvy byly příjemné. Trochu mě to však zrazovalo při focení fotek na formát "výška", což jsem potom zjistila až při stahování fotek. Díky téhle zkušenosti už ale budu vědět, že příště si mám se směrem hlavice více pohrát - a ono to půjde. :)
*
Doufám, že blesk mi bude dobrým pomocníkem nejen na nějaké takovéhle akce, ale i na jiná má focení v exteriéru a experimenty. :)

Na ukázku pár fotek z plesu.


Tamron 90 mm

4. ledna 2013 v 10:51 | Prinzeschen
Možná jste si všimli, že v bočním boxu přibyl obrázek nového objektivu. Je to tak, můj vysněný makro objektiv Tamron 90 mm před pár dny rozšířil mou výbavu.
Něco o něm - Tamron 90 mm je objektiv s pevným ohniskem vhodný pro fotografování portrétů a makro snímků. Při nastavení na AF (automatické ostření) funguje jako každý jiný pevný objektiv a je vhodný právě pro portréty. Při nastavení na MF (manuální ostření) a přetočení páčky na "FULL" se z něj stává objektiv vhodný na makro. Vyznačuje se velmi pěkným bokehem, alespoň co jsem měla možnost vidět na pár testovacích fotkách. Součástí balení byla i sluneční clona a obal.

*
Je to vlastně můj první objektiv, který je od jiné firmy než od Canonu, takže když jsem ho rozbalila, byla jsem chvíli bezradná a zírala na něj jako na boží dopuštění. Největší problém mi dělalo přepínání režimů z automatu na manuál - zatímco u Canonu je prostě jednoduchá páčka, u Tamronu musíte posunout celým ostřícím kroužkem. To mi přišlo krapet nebezpečné, ale jak jsem to jednou objevila, neměla jsem už žádný problém. Vyzkoušet ho na automat jako pevný objektiv jsem ještě moc šancí neměla, zato s manuálem jsem si parádně pohrála. A ono je to opravdu velké hraní - přesné zaostření na daný objekt dá chvilku práce, objektiv je na ostření vážně docela citlivý. Stačí i malá nepřesnost a ostrost je fuč. Proto stativ bude při práci s ním zřejmě nezbytností - uvidíme, zkusím pár snímků z ruky, ale vzhledem k relativní složitosti ostření si myslím, že stativ je vážně vhodnou pomůckou.

*
Jako první motiv jsem včera vyzkoušela kapky vody na trnech kaktusu. Pár snímků jsem udělala bez blesku, protože fotky s bleskem často ztrácí na atraktivitě. Musím ale říct, že barvy byly dost vybledlé a navíc na fotkách bylo hodně šumu. Proto jsem se uchýlila k k pár fotkám s bleskem - a je třeba říct, že ty dopadly rozhodně lépe. (Na druhou stranu mě to přesvědčilo, že opravdu potřebuju externí blesk, kde se dá nastavit intenzita a další parametry, protože tenhle nechutně ostrý blesk z foťáku je prostě tragický...)

Na závěr článku tedy jedna ukázka fotky z nového objektivu. Fotka je ořízlá do čtvercového formátu, protože mi to k tomu sedělo nějak víc než ten klasický. Přidala jsem kontrast, žádné jiné úpravy jsem nedělala.

A co bude dál? aneb Plány na rok 2013

1. ledna 2013 v 20:31 | Prinzeschen

Vítám Vás v novém roce! V minulé poznámce jsem se ohlížela za starým a relativně fotograficky úspěšným rokem 2012 - a v téhle Vás chci seznámit s tím, co plánuju nebo si přeju v roce 2013!

 • Maximálně do konce ledna mám v plánu zveřejnit své portfolio, kde kromě ukázek fotografií najdete i spoustu užitečných informací týkajících se focení. Myslím, že ucelený přehled mé práce bude přínosem nejenom pro nové zájemce, ale i pro staré známé tváře!
 • Od konce ledna také začne platit nový ceník - ceny se mírně zvýší. Nabídku focení i s detaily brzy najdete v portfoliu.
 • V novém roce mám ale hlavně v plánu začít pracovat na svých vlastních projektech, kterých mám v hlavě požehnaně a které by měly být opravdu velké - můžete tedy počítat s bohatou nabídkou focení formou TFP!
 • Letos se chci také více věnovat experimentu a netradičnímu pojetí. (To ale neznamená, že chci zanedbávat klasiku. :) )
 • Vzhledem k této skutečnosti bych ráda spolupracovala se zajímavými a alternativními lidmi - tetování, zajímavá barva vlasů, extravagantní styl oblékání, zajímavý životní postoj, chuť experimentovat a nebo všechno dohromady... Pokud o někom takovém víte nebo se vy sami za zajímavé považujete, neváhejte se ozvat!
 • Ráda bych se více věnovala i focení Vašich mazlíčků - a k pejskům bych ráda přibrala další, třeba i netypické domácí miláčky. :)
 • Rozhodně chci pokračovat ve focení dětí, letos bych do své fotografické "sbírky" ráda přidala i nějaká úplně malá miminka a těhulky.
 • Mám rovněž v plánu více se věnovat sportovní a street fotografii a proniknout do tajů fotografování jídla.
 • Chtěla bych se více věnovat fotografování v interiéru - ateliér sice zatím nepřipadá v úvahu, ale i u Vás doma mohou vzniknout pěkné fotky... proto se rozhodně nebojte do toho jít!
 • Dále bych ráda fotila více párů, přátel a hlavně sourozenců. Dvojčata by byla úplně super :)
 • Doufám, že letošní účast kluků na focení bude větší než ta loňská. :D
 • A pár fotografických snů...
...v tomto roce bych ráda vyfotila nějakou hudební skupinu (takže pokud víte o nějaké začínající nebo i zajeté hudební skupině, která by se ráda nechala vycvaknout, neváhejte mě jim dohodit)
... konečně bych chtěla nafotit svatbu!
... doufám, že kromě velké spousty alternativních a krásných lidí, ke mně zavítá i nějaká ta zrzka (protože bez té by to nešlo :) )
... svou fotografickou činnost bych ráda spojila s dalšími talentovanými lidmi - ať už se jedná o vizáž, vlasy, vlastnoruční výrobu šperků nebo malonákladovou výrobu oblečení... Doufám, že aspoň nějakým způsobem se tohle přání vyplní :)

Snad bude rok 2013 úspěšný!

 
 

Reklama