Krajina

Jaro je tu!

7. dubna 2014 v 15:24 | Alča
...a letos přišlo hodně brzo. Zatímco loni jsem ještě 1.dubna fotila na sněhu, letos už květou třešně - a vůbec je nezajímá, že jsou o měsíc napřed. Každopádně jaro je moje nejoblíbenější roční období. A určitě je to způsobené i tím, kolik krásných věcí na fotografování se náhle všude objeví. V minulém článku jsme společně s mým Heliosem vzpomínaly na konec zimy, letos s ním přivítáme jaro. Na jarní fotky je Helios jako dělaný - umí si přímo skvěle poradit se světlem a i s relativně malou snahou lze dosáhnout skvělých výsledků. Fotky jsem fotila v jeden krásný jarní podvečer, kdy jsme se vydali na procházku naším městěm. Úpravy jsem opět nějak moc neřešila, jen jsem sem tam přidala kontrast a některé fotky ořízla do čtverce. Poslední dobou se mi tenhle formát, kterého jsem se předtím bála, zamlouvá čím dál víc... :)Napůl zimní snění

3. dubna 2014 v 18:08 | Alča
Poslední dobou na mě padá jakási melancholie, když sleduju, jak se všechno mění, jak život bez zastavení běží dál a jak končí věci, u kterých jsme to nechtěli nebo si to ani nedokázali představit. Necítím se moc na to psát tu nějaký článek a tak jsem se rozhodla svoje pocity vyjádřit pomocí fotografií, které jsem nafotila na konci zimy a které podle mě jsou takové...jemně melancholické. Byla jsem tenkrát poprvé pořádně fotit s mým novým Heliosem a musím říct, že jsem si to sklo zamilovala. Miluju jeho bokeh a jeho dokonalé zpracování barev... Tak tedy to byla informace o tom, čím jsem fotila. Co se týče úprav - nijak jsem to nepřeháněla, nebylo to ani třeba. Obvykle se jednalo jen o menší úpravy v křivkách, kontrastu, lehká změna saturace barev a ořez. Užijte si fotky, snad se vám zalíbí tak jako mně. :)


Tváře jara

27. dubna 2013 v 8:39 | Alča
Letošní jaro se nám ukázalo v nejrůznějších podobách - od té chladné a propršené přes tu plnou květů až po skoro letní opékání se na slunci. V průběhu týdnů se mi podařilo nacvakat pár fotek zachycujících jednotlivé tváře jara 2013 - ráda bych vám jich teď několik ukázala prostřednictvím koláže, kterou jsem včera vytvořila.

*

První fotku tzv. "kočičky" jsem vyfotila už 11.3., tedy před oficiálním začátkem jara, při procházce kolem Svratky. Na focení jsem použila teleobjektiv Canon. Myslela jsem, že je to předzvěst toho, že se jaro rozjede naplno - ale bohužel se ukázalo, že to byl omyl a že čekání na rozkvetlé louky a obsypané stromy bude ještě nějakou dobu trvat.

Druhou fotku - větve s kapkami deště - jsem vyfotila 29.3. před budovou své koleje při cestě z nějakého srazu nebo tak. Trošku mě mrzelo, že nemám makroobjektiv, který si krásně velebí doma, ale myslím že i s pevnou padesátkou, kterou jsem použila, není výsledek k zahození. Tato fotka reprezentuje všechny ty sychravé a propršené dny, kterých letos bylo až až. (Zasněženou fotku jsem se neodvážila do koláže zařadit. :D)

Třetí fotka - slunce za mraky - byla vyfocena 18.4. při našem výletě k nádrži Barbora v Oldřichově. K jejími vyfocení jsem použila Tamron 90mm a tak ho poprvé vyzkoušela jako pevný objektiv.

Poslední fotka krásně žluťoučkého podbělu vznikla na tom samém místě, v ten samý datum a s tím samým objektivem, jen nastaveným na manuální ostření a tak přepnutým do režimu macro. Tyto dvě fotky by měly reprezentovat prozatím poslední fázi jara - tu, která se mi rozhodně zamlouvá nejvíc.

 
 

Reklama