20. den meme - Důležitost vzdělání podle mě

27. března 2014 v 18:34 | Alča |  Řetězení
Po dlouhé době se vracím k třiceti dennímu řetězáku, který na své dokončení čeká už nějaký ten pátek... A zrovna mě čeká opravdu dobré téma.

Vzdělání bylo vždycky součástí mého života. Byla jsem tím dítětem, které se rádo učí, které škola baví a které nosí domů samé jedničky. Vydrželo mi to i v období, kdy ostatní na školu vyloženě kašlali a raději se věnovali jiným zájmům (jako třeba pěstování alkoholismu nebo plození nechtěných dětí). Na střední škole jsem byla tak trochu přízrak, který sice nevynikal v tělocviku, ale za to matika a bižule mu šly jedna báseň. Vysoká škola byla pro mě jasnou volbou - i když to v naší rodině není žádná tradice. Vlastně když nepočítám sestřenku s vyšší odbornou školou, budu od nás z rodiny první člověk s titulem. V létě bych si měla před jméno začít psát Bc. I má další cesta by měla směřovat do školy - k dodělání magisterského titulu.

Z toho, co jsem nahoře napsala, je asi jasné, že vzdělání považuju za důležitou součást života. Je to fajn, když člověk má přehled a něco o světě ví. To, co se člověk naučí, se stává nejen jakousi nástavbou, která z něj dělá dobrý objekt k rozhovoru, ale i nedílnou součástÍ každodenních činností - jako když si třeba dovedete napsat seznam na nákup, spočítat si, kolik to asi bude stát a dokonce si přečíst etiketu, abyste se dozvěděli, kolik je všude zákeřných Éček. Vzdělání nám otevírá dveře do všech koutů, do kterých si usmyslíme jít. Bez něj bychom byli tak nějak ztraceni...Proto považuju za nesmírně důležité, že je dnes dostupné všem bez rozdílu věku (např. univerzita třetího věku), pohlaví nebo stavu bankovního konta (pokud se bavíme o státních školách a to především ZŠ a SŠ). Každý má tu možnost se učit a být v rámci možností lépe připravený. Vzdělání je totiž takový základ, na kterém se dá stavět dál a budovat velké věci. Ukázkou toho, jak těžké to je bez vzdělání, jsou pro mě státy třetího světa - konkrétně tedy subsaharská Afrika. Tam, kde chybí vzdělání, chybí i další věci - osvěta, kvalitní zdravotnictví, kvalifikovaní pracovníci... V dokumentech skoro vždy vidíme, jak obrovskou radost mají africké děti i jejich rodiče, když se ve městě/slamu postaví škola a oni ji mohou navštětovovat. Vědí totiž, že škola a vzdělání je to, co jim dává šanci...

*

Abych ovšem nezněla tak jednostranně a především krátkozrace - nemyslím si, že škola je všechno. Člověk může být dobrý, šikovný a úspěšný i bez ní. To se týká především vysokých škol a dnešního boomu, že každý musí mít titul z vysoké, jinak je to nula... Nemyslím si a mám ve svém okolí několik případů lidé, kteří se na VŠ vykašlali a přesto v životě dosáhli svých snů a mnohdy skvělých úspěchů. Dokonce i já sama si někdy říkám, že mi je ty vejška k ničemu a že to rozhodně není žádný zaručený způsob, jak být úspěšný a dělat to, co člověka baví. Nakonec to vždy stejně záleží na konkrétním člověka, jeho schopnostech, píli, touze a někdy i nutnosti obětovat spoustu věcí...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 2. dubna 2014 v 18:56 | Reagovat

Naprosto s tebou souhlasím, vzdělání je důležité, je spjato s životem člověka. Ale taky tě z lavic nepřipraví na všechno, tomu se zase říká škola života :) Když propojíme obě školy, vznikne velmi inteligentní a moudrý člověk :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama