Leden 2014

Antropologická praxe 2

8. ledna 2014 v 10:38 | Alča |  Očima antropologa
Jak jsem se zmiňovala už v úvodu minulého článku, v létě jsem musela absolvovat dva týdny školní praxe. O té první v Divákách si můžete přečíst tady a o té druhé - neméně zajímavé - se vám budu snažit povědět dnes (pokud si tedy budu ještě něco pamatovat).

Druhá praxe mě čekala v Pavlově. Bydleli jsme na tom samém místě, tedy v celkem pěkném hotelu v Hustopečích, protože to je řekněme takové centrum, kolem kterého jsou rozmístěná všechna místa známých nálezů a tím pádem i našich praxí. Tentokrát to nebyla taková naše "třídní" praxe, protože mnoho lidí už ji absolvovalo v minulém roce nebo jelo na jiný turnus. Byli jsme tedy smíchaní i s jinými univerzitami, spolu s námi kopali archeologové z univerzity v Olomouci a Hradci Králové. Popravdě to bylo vcelku fajn. Ze začátku jsme na sebe sice trošku divně koukali, ale nakonec měl člověk aspoň možnost poznat nové lidi a trošku pokecat s novými tvářemi. Nálada praxe se mi tedy dost zamlouvala - i když jsem se musela učit fyziologii a to až tak skvělé nebylo... Jenže znáte mě - já stejně nemám potřebu obrážet vinné sklípky a ponocovat do noci s přiopilými spolužáky...takže to byla řekněme dobrá záminka, jak se tomu vyhnout a nevypadat jako totální looser.

Praxe v Pavlově měla být zaměřena spíše archeologickým a paleontologickým směrem. Jednalo se tedy o něco naprosto jiného než v Divákách a i celkový design výzkumu byl tedy veden jinak. Místo výzkumu bylo umístěno na překrásné lokalitě, ze které byl výhled na blízký hrad i jezero. Obzvláště ráno, když se vše topilo ve slunečních paprscích, to bylo opravdu nádherné. Tentokrát jsme si sondy nemuseli kopat sami, byly už připravené, vybagrované a některé dosahovaly hloubky až 6 metrů. Bylo to z důvodu, že se hledaly nálezy z pravěku - tedy mnohem staršího období a tím pádem byly taky uložené mnohem hlouběji. Náš den sestával z toho, že jsme ráno v půl šesté vstali, autobusem se dopravili na místo vykopávek, vyfasovali nářadí a zalezli každý do své sondy, kde jsme potom pracovali do 2 hodin. Sonda byla široká asi tak půl metru, dlouhá zhruba 10 a pracovalo se od těch nejhlubších míst, takže člověk opravdu seděl tak v těch 4 metrech hloubky. Půda byla jílovitá a docela vlhká, byla vytvořena opatření, aby se na nás nesesypala (dřevěné bednění) a museli jsme mít přilbu. Člověk se od jílu pěkně zamazal, takže byl celý hnědý a k tomu všemu byla tam dole pěkná zima. Jednak kvůli stínu, jednak kvůli půdě - po několikahodinovém opírání jste měli pěkně studená záda. V sondě obvykle pracovali 3 lidi, kteří si rozdělili její prostor podle již určených čtverců a v těch postupně skrývali půdu a hledali nějaké nálezy... Když našli nález, zahlásili ho, ten se zaměřil, bylo mu přiděleno číslo a byl sebrán k dalšímu zkoumání. Zemina, kterou jsme odhrabali a ve které se nic nenašlo, byla odnášena do pytlů, které potom byly odvezeny na plavičku - v případě, že by v ní byly nějaké drobné přehlédnuté nálezy. No a to jsme v podstatě dělali celých pět dnů... Práce to byla celkem monotónní a někdy ne příliš zábavná - ale zase nebyla ani nijak těžká a člověk se na ni nemusel nějak extra soustředit (pokud tedy zrovna něco nenašel). To potom panovala vcelku velká radost a na chvíli to zase bylo zábavnější.

Kromě nás "kopáčů" v sondách jsme měli také dva jiné "týmy". Tým, který zaměřoval a zapisoval nálezy, a tým, který umýval nálezy a pytle s hlínou na plavičce. Ani do jednoho z těchto týmů jsem se nedostala, ale ani mi to moc nevadilo...Kopání bylo fajn. ;)

Ale už dost k suché "teorii" výzkumu a přesuňme se k tomu, co se našlo... Nejprvě tak obecně - nacházely se především pazourky, kosti zvířat, dokonce i nějaké ty lidské kosti a také zbytky ohnišť. U nás v sondě se našla lebka vlka, krásně zachovaný profil ohniště, spoustu kostí pravěkých zvířat a spousta pazourků.

A co konkrétně jsem našla já? Pazourky, zuby soba, paroh soba, žebra soba, kousek mamutí stoličky, nějaké přepálené uhlíky a další kosti... Podívejte se na fotky! :)

Ranní výhled na jezero z našeho stanoviště.

Tečka za rokem 2013

1. ledna 2014 v 19:06 | Alča |  Okem fotografa
Jaký byl rok 2013? Zajímavý, to každopádně… Plný zážitků, příležitostí, bohatý na vzestupy i pády, radosti i zklamání. Přinesl mi spoustu zkušeností - pozitivních, i těch negativních. Párkrát jsem narazila a těžko se sbírala, ale o tom tu dnes psát nechci…

Do nového roku chci totiž vkročit pozitivně s úsměvem, plná energie a s myšlenkou, že všechno, čím si člověk projde, ho může jen posílit. Do roku 2014 tedy vcházím o dost zkušenější, snad i o něco silnější a s nádhernými vzpomínkami, které můžu mít jen díky Vám, všem úžasným lidem, kteří jste si ke mně našli cestu a se kterými jsem měla možnost pracovat na mnoha krásných sériích…
 • V roce 2013 jsem nafotila celkem 124 různých sérií s Vámi.
 • Tyto série vznikly ve spolupráci s 87 různými lidmi.
 • Letošní nejvyšší počet sérií nafocených s jednou osobou je 9.
 • Fotila jsem celkem 38 slečen, 3 kluky, 9 dětí a 6 párů. Kromě toho jsem absolvovala 4 rodinná focení, 4 focení s přáteli a 2 focení s těhulkami a jejich partnery.
 • Opět došlo i na focení mazlíčků, vzniklo celkem 14 sérií. Měla jsem možnost nafotit pro Vás 11 pejsků, králíky a i méně typické mazlíčky jako jsou fretka nebo ještěrka.

 • V roce 2013 jsem rozjela několik projektů a velmi mě těší, že mezi Vámi slavily úspěch. Celkem jsem tento rok započala 6 projektů. Dokončený je prozatím jen jeden, na zbytku budu pracovat dál v roce 2014.
 • Nejdůležitějším projektem byl ten s názvem Společně proti předsudkům. Do dnešního dne bylo zveřejněno celkem 8 fotek s příběhy. Zapojilo se 10 lidí a 2 zvířata. Projekt vidělo přes 5000 lidí.
 • V létě se mi také podařil přivést k životu projekt Alenka v říši divů. V tomto projektu bylo zveřejněno 12 fotek a zúčastnilo se ho více než 12 lidí. Díky úspěchu tohoto projektu jsem ke konci roku vytvořila i speciální edici kalendářů právě s tématem Alenky. Opravdu VELKÉ DÍKY patří hlavní modelce Lence, bez které by můj sen nemohl být zrealizovaný a která díky své ochotě a spolehlivostí byla tou nejlepší možnou Alenkou, jakou jsem jen mohla najít…Ještě jednou děkuji.
 • Kromě těchto větších projektů jsem spustila menší a dlouhodobější projekty Hands, Make-Art a Bruno. Název šestého projektu Vám prozatím nemohu prozradit, můžete se na něj těšit v roce 2014, kdy bude uveřejněn.

 • Dostala jsem se i k jiným velmi zajímavým focením…
 • Na začátku roku jsem dostala svou první možnost podílet se na nafocení maturitního plesu.
 • Měla jsem také možnost dokumentovat brněnský sraz blogerů a mé fotky se poté objevily jako fotodokumentace v mnoha článcích účastníků.
 • V listopadu jsem vytvořila sérii fotek pro právě se rozjíždějící blog o gothické subkultuře. Mé fotky se budou pravidelně objevovat právě na tomto blogu.
 • Za jedno z nejzajímavějších focení považuji i to, kdy jsem fotila vznik tetování. Tyto fotografie zpočátku roku zaznamenaly u fanoušků velký ohlas.
 • Nesmírně zajímavou zkušeností bylo toho, když jsem se více věnovala produktové fotografii a nafotila jedné madridské společnosti všechny fotky na jejich e-shop.

 • Nejoblíbenější fotkou se stala fotka z projektu Společně proti předsudkům "Nebojte se pitbullů", která získala 153 lajků.

 • Opět se fotilo na nejrůznějších místech v severních Čechách - samozřejmě nejčastěji v Litvínově, kde působím. Dále se fotilo v Mostě, v Lomu, na Meziboří, v Dubí, v Horním Jiřetíně, v Jirkově, v Oseku a na Dlouhé Louce.
 • Více focení jsem měla i ve svém druhém domovském městě Brně.
 • Přestože Bratislavu ani Prahu jsem letos nenavštívila, měla jsem možnost si to bohatě vynahradit a s foťákem jsem se podívala až do nádherného Madridu.

 • V průběhu roku jsem Vám představila několik novinek
 • Nejvýznamnější z nich je určitě spolupráce s NMake-up, která se již od prázdnin ráda postará o Váš perfektní vzhled na focení. Tímto chci také Nikče MOC a MOC poděkovat za energii, se kterou se do naší spolupráce vrhla a za perfektní výsledky, které určitě potěšily nejen moje oko.
 • Od prázdnin jsem také rozšířila dostupnost různých oblečků a kulis při našem focení s nejmenšími. Sbírka se přitom neustále rozrůstá, aby každé focení mohlo být pro Vás zajímavé a co nejbohatší.
 • Od prosince je možnost objednat si dárkovou poukázku na focení a obdarovat tak své nejbližší.
 • V roce 2014 jsem mimoto s velkou radostí tvořila obaly na Vaše DVD. Vytvořila jsem celkem 14 různých designů.

 • Na konci roku jsem opět uspořádala akci "Kalendáře", tentokrát s datem 2014. Vytvořila jsem celkem 11 designů a celkem bylo vytištěno 20 kalendářů.

 • Díky Vánocům se mi podařilo opět rozšířit výbavu o skvělý starý objektiv Helios 44, fotostan na produktovou fotografii a deštníky na ateliérové focení.


 • Na konec chci poděkovat úplně všem skvělým lidem, které jsem v roce 2013 poznala a měla šanci s nimi pracovat na svém snu!
 • Děkuji všem, kteří mi nějakým způsobem pomáhali - ať už tím, že mě dokázali vyslechnout nebo že se aktivně podíleli na focení. Děkuji všem těm, kteří mi zajišťovali světlo, odvoz nebo kulisy na velké projekty. Děkuji všem za podporu a důvěru, za povzbuzování a příležitosti, které by bez nich nebyly. Děkuji své nejlepší kamarádce za to, že mi vždycky zachrání zadek…

Stránka AH Photography byla založena v únoru 2012 a k dnešnímu dni získala úžasných 510 fanoušků. Děkuju každému jednomu z Vás a těším se na všechny, se kterými se uvidím v roce 2014! Doufám, že to bude úžasný rok a že AH Photography se stane fotografií Vašeho srdce...