16. den meme - Můj názor na mainstreamovou hudbu

23. dubna 2013 v 18:08 | Alča |  Řetězení
Jako každý den jsem dnes brouzdala ve vodách AK a narazila jsem na článek od m., která se věnovala kvalitě blogů v klubu a vyjádřila své názory o tom, které blogy by se měly nad sebou "zamyslet" a proč. Sice jsem se v jejím seznamu neobjevila, ale popravdě, když si sáhnuý do svědomí - ani bych se nedivila kdyby ano. Poslední dobou to tu zanedbávám a když už sem něco plácnu, je to většinou článek s fotkami s nějakým opravdu krátkým popiskem. Můj hlavní zájem sice je fotografování, ale jak píše m., na prezentování fotek mám jiné servery - blog by měl pořád zůstávat blogem. I přes fotografické zaměření by měl neustále být zajímavým místem pro čtenáře a měl by přinášet i něco jiného než jen pěkně (nebo nepěkně) vyfocené obrázky. A tak jsem se rozhodla, že se po strašně dlouhé době znovu pustím do 30 denního meze řetězáku a nechám své mozkové závity pracovat i při něčem jiném než při upravování fotek a anatomii...

Uf... stačilo jedno přečtení tématu, na které bych měla psát a zmocnila se mě hrůza.

Mainstremová hudba.

Popravdě ani nevím, co si pod tím představit - možná proto, že prostě poslouchám to, co se mi líbí a neřeším, jestli je tahle skupina nebo tenhle zpěvák mainstreamový, undergroundový nebo co všechno ještě může být - soustředím se jen na hudbu a pocity, které to ve mně vyvolává. Ale abych tu jen hloupě neplkala o tom, že vlastně nic nevím a nevypadala tak trošku jako osoba bez názoru, vzala jsem si na pomoc strýčka Googla (to skloňování je šílené, ale jak jinak to napsat, že...) a snažila se vyhledat nějakou definici, nějaké bližší určení mainstreamu. Z tety Wiki na mě vylezlo prostě to, že mainstream je hlavní proud - něco co letí, co je určeno pro většinu populace, co se líbí mase lidí. Hm, něco podobného se zřejmě dalo čekat - na to jsem se ani nemusela ptát. Otázkou ovšem zůstává jaký styl nebo potažmo interpret je mainstreamový.

Dá se za mainstream považovat rock nebo core? Na nejúspěšnější kapely tohohle stylu chodí tisíce a jejich videa byla shlédnuta miliony lidí. Fanoušci tomuto stylu hudby rozhodně neubývají - naopak, spousta lidí si v tvrdší hudbě libuje. Nebo se za mainstream považuje jen pop a taneční hudba - styly, které v posledních letech zaznamenávají obrovský boom a jsou na nás chrleny skoro ze všech rádií?

Je Ed Sheeran mainstreamový zpěvák , když jeho video shlédlo 32 milionů lidí a jehož hudba se tím pádem asi líbí velké mase lidí? Tady v Čechách ho ale zná málokdo (nebo o takových lidech nemám ponětí) a má za sebou zatím jen jedno úspěšné CD, když předtím byl vlastně úplně normální kluk z ulice, který prostě jen umí úžasně zpívat?

A co třeba takový Tomáš Klus - je mainstreamový, když vyhrál Slavíka, ale vlastně to dělá tak nějak jinak než všichni ostatní?

Používá se pojem mainstream jen v negativním slova smyslu, když chceme někoho (jako třeba Justina Biebera) označit za něco naprosto nenáročného, ne příliš kvalitního ale líbivého a oblíbeného? Nebo nemusí mainstream znamenat jen to zlé a použijeme ho v klidu i na tak úžasnou zpěvačku s velkým hlasem jako je Adele, proto abych zdůraznili, že její hudba je opravdu známá a hrne se na nás ze všech stran, přičemž jí to ale neubírá na kvalitě?

Já sama se upřímně přiznám, že nevím a že odpovědi na všechny tyhle otázky by z mých úst lezly jaksi nejistě. Jak tak nad tím dumám, říkám si, že odpověď může být vlastně pro každého jiná. Pro někoho je mainstream už to, když je nějaká kapela známější než jiná, pro druhého to musí být už jooo velká hvězda a pak řekne "ty jo, to je ale mainstream". Někdo se považuje za alternativního ve chvíli, kdy poslouchá něco jiného než ostatní v jeho okolí, někdo naopak vyhledává úplně neznámé kapely a obráží zapadlé kluby, aby našel pravý underground.

Nakonec je stejně vždycky důležitější, co ve vás daná písnička, CD nebo vystoupení zanechá, než to jaké nese označení. Možná by někdy stálo za to zapomenout na pojmy, dělení a škatulkování...prostě jen zavřít oči a užívat si něco, co se nám líbí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 23. dubna 2013 v 18:31 | Reagovat

Těším se, až bude mainstream nepoužívat angličtinu pro výrazy s českým ekvivalentem.

2 Alča Alča | Web | 23. dubna 2013 v 18:42 | Reagovat

[1]: Můžeš specifikovat na co konkrétně je tenhle komentář mířený? :)

3 letajicipostel letajicipostel | Web | 23. dubna 2013 v 19:10 | Reagovat

Já jako mainstream považuju "skladby" typu  Call me maybe, Gangnam style a podobně. Jinak by se podle mě za mainstream dalo považovat i poslouchání jen největších hitů určitý skupiny (a tvrzení, že "já jsem fakt velkej fanoušek tý skupiny.)

4 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 24. dubna 2013 v 12:12 | Reagovat

[2]: Ani jeden hlavní proud, všude jenom majnstrým. Nemám to ráda. Navíc označení hlavní proud docela dobře vysvětluje sám o sobě, co obsahuje.

5 Alča Alča | Web | 24. dubna 2013 v 12:52 | Reagovat

[4]: Ok, dá se použít obojí, vybrala jsem si to, co bylo uvedeno v nadpisu a to, co mně osobně přišlo... údernější.:) Ale souhlasím, že jsem to mohla napsat jinak a že to všudypřítomné poangličťování už je celkem otravné. :)

6 Katjesska. Katjesska. | Web | 8. května 2013 v 0:48 | Reagovat

Ahoj, neznáš mě, ale snad to nevadí.
Jinak můj brácha si vždycky dělá srandu z toho, že "nebejt mainstream už je vlastně mrtě mainstream". Právě díky tomu, že se všichni snažej odlišit, což je dost přirozený.
A Ed Sheeran je naprosto boží. Ať už mainstream nebo nemainstream.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama