Blesk

27. února 2013 v 13:22 | Prinzeschen |  Okem fotografa
Někteří z vás tu před pár týdny jistě četli můj seznam přání a snů, které jsem měla, co se mé fotografické výbavy týče. Někteří si možná i pamatují jednotlivé položky a ví, že macro objektiv Tamron už mám nějaký ten pátek doma a aktivně ho zkouším. Možná rychleji než jsem si představovala se mi ale splnilo další přání - do výbavy mi přibyl úžasný externí blesk, po kterém jsem toužila už celkem dlouho - Canon 430EXII.

Původní plán byl takový, že si blesk prostě koupím někdy letos - až ho budu potřebovat, něco si o tom zjistím a samozřejmě až na na něj našetřím. Ovšem někdy člověk míní a život mění. Takže mi náhoda (a jedna známá, od které bych to maximálně nečekala) přihrála do cesty úžasnou možnost jít fotit na maturitní ples. Po určité době, kterou jsem si vzala na rozmyšlenou, jsem se rozhodla, že do toho půjdu - jednak kvůli celkem pěkné finanční odměně, ale hlavně kvůli novým zkušenostem. Bylo mi ale hned jasné, že bez pořádného externího blesku se neobejdu - z mnoha důvodů, hlavně však kvůli světelným podmínkám v prostorách, kde se ples konal. Takže jsem musela vyprázdnit prasátko, narychlo si získat všechny dostupné informace a zakoupit tohohle ďábla. Volba jasně padla na Canon, šlo už jen o to, po jakém modelu sáhnu a i přes své (mimochodem velmi naivní představy), že nepřesáhnu 4000Kč, jsem si nakonec vybrala model o něco dražší, ale zato všude chválený a vzhledově pěkný.
*
A co můžu říct k práci s ním? Tak prozatím jsem neměla až tolik příležitostí s ním pracovat, vlastně první a zároveň jedinou velkou zátěžovou zkouškou byl již zmíněný ples. Mohu tedy soudit jen podle téhhle jedné akce.

Co na blesku opravdu oceňuji, je displej na zadní straně a jednoduché ovládání parametrů i otočné hlavice. Jsem taky dost spokojená s jeho vzhledem, vypadá vážně profi. Váha také není nijak příšerná. Je fakt, že by mohlo být i lépe - přece jen ho na krku cítíte, ale není to nic, co by se nedalo vydržet.

Co mi naopak vadí je, že blesk je nabíjený alkalickými baterkami - a ty se při větší zátěži celkem rychle vybíjejí. Mnohem více bych ocenila nějaký dobrý akumulátor, který vydrží. Pak by se mi nestalo například to, co na plese - že se mi v jednu chvíli vybil blesk, ale displej bohužel tento stav neukazuje a poznáte to jen podle hoooodně pomalého nabíjení. Následovat samozřejmě musí výměna baterií - takže na plesy a podobné akce (pokud ještě někdy dostanu takovou šanci) si budu muset nakupovat velké zásoby baterek...

Obecně musím říct, že mám z blesku dobrý pocit a jsem ráda, že jsem si vybrala právě tenhle. Zpočátku mi dělalo problém nastavit hlavici tak, abych dosáhla kýženého efektu osvětlení - ale myslím si, že to je jen o zkušenostech a při každé další práci už budu lépe vědět co a jak, aby fotka nebyla přesvícená nebo naopak moc tmavá, jak se mi to párkrát stalo. Tohle si člověk nikde nepřečte, na to si musí přijít sám až při focení. Ke konci večera už jsem věděla, jak správně polohovat hlavici, tak aby světlo i barvy byly příjemné. Trochu mě to však zrazovalo při focení fotek na formát "výška", což jsem potom zjistila až při stahování fotek. Díky téhle zkušenosti už ale budu vědět, že příště si mám se směrem hlavice více pohrát - a ono to půjde. :)
*
Doufám, že blesk mi bude dobrým pomocníkem nejen na nějaké takovéhle akce, ale i na jiná má focení v exteriéru a experimenty. :)

Na ukázku pár fotek z plesu.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 es ef es ef | Web | 4. března 2013 v 15:52 | Reagovat

to je asi na nic pořád kupovat baterky, ne?

2 Alča Alča | Web | 4. března 2013 v 16:16 | Reagovat

[1]: Je to pěkně na nic a leze to do peněz :) Ale nedá se nic dělat, všechny blesky od Canonu jsou na baterky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama