Prague Pride a tolerance?

14. srpna 2011 v 10:15 | Prinzeschen |  (Ne)jen doma
Včera se konal v Praze pochod homosexuálů zvaný Prague Pride, jak jistě všichni víte, pokud jen trochu koukáte na televizi nebo občas zapnete internet. Kolem této akce vypuknul větší rozruch než sami pořadatelé zřejmě plánovali. Původně jsem neměla důvod se k tomuto pochodu nějak vyjadřovat, ale nakonec jsem se pro to přece jen rozhodla z jistých důvodů.
*
V nadpisu jsem použila název tohoto pochodu a slovo tolerance. Spojení těchto dvou slov mi ale přijde docela směšné, protože většina (ne všichni) lidí opět ukázala, že tolerantní tedy opravdu nejsou. Přitom na různých internetových diskuzích a stránkách se ohánějí větami typu "proč ten pochod pořádají, my jsme dostatečně tolerantní", "proč na sebe upozorňují, když získali už všechna práva, která mohli chtít a my se na ně nedíváme jinak" apod. O nepravdivosti těchto řečí a o tom, že celou tu toleranci si jen někdo vycucal z prstů, mě přesvědčil včerejší článek na Novinkách a především komentáře pod ním. Po toleranci tam nebyla ani stopa. Naopak. Nejvíce plusových bodů měly nenávistné komentáře plné stupidních narážek nebo jednoduše odsuzující homosexualitu jako příšernou úchylku srovnávající ji dokonce s nekrofilí či zoofilií. Dále se objevovaly komentáře hovořící o tradiční rodině a o tom, že svým dětem by rozhodně neřekli, že když se líbají dva muži, je to normální. No dobrá, jsou to samozřejmě osobní názory těch lidí a na ty mají právo. Já se jen ptám, kam se poděla ta tolerance, o které všichni tolik žvaní? Po přečtení názorů tolika lidí a kladných reakcí lidí jiných, jsem měla pocit, že homosexuálové opravdu mají za co pochodovat. Že lidé nejsou zase tolik tolerantní, jak o sobě prohlašují. Naopak. Neustále v sobě mají zabudované předsudky a konzervatismus.
Tolik tedy k důvodu, proč jsem se rozhodla napsat tento krátký článek. A teď už k mým názorům..
*
Prague Pride - tento pochod a celá tato akce mi absolutně nevadí. Proč taky? Pokud lidé, kteří se pochodu účastní, nikomu neubližují, nic nerozbíjejí a nic neničí, je mi to jedno, ať si klidně pochodují a tančí. Navíc žijeme v demokratickém státě - a každý má právo se sdružovat. Pokud jim to bylo dovoleno, zřejmě se nejedná o nic tak špatného. Kromě toho, zrovna tady v Čechách si pochoduje kde kdo a kdy chce, a nikomu to nevadí. Proč raději neřešíte pochody nácků, kteří šíří nenávist a zcestnou ideologii vytvořenou Hitlerem? To je přece mnohem horší. Pokud dostane povolení takováto skupina, bylo by to pak trošku divné, kdyby jiné to zakázali jen proto, že jim osobně se nelíbí její orientace. Nemůžeme přece upřednostňovat jedny před druhými, jak se nám zlíbí.

Další věc - přirovnávat homosexualitu k úchylkám jako je nekrofilie nebo zoofilie mi přijde stupidní. Koneckonců k tomuto vztahu se rozhodli oba dva lidé, dělají všechno dobrovolně a ví, co dělají, nejsou k ničemu donucováni, je to jen na jejich vůli. V případech zoofilie, nekrofilie či i pedofilie, tomu tak není. Tam je jeden oběť a druhý toho zneužívá, aniž by se ptal. Oběť se nemůže bránit nebo proti tomu už nemůže nic dělat (protože je mrtvá). Takže toto srovnání je vážně k smíchu.

To, že se na sebe snaží upozornit a zviditelňují se - myslím, že to také není tak úplně jejich vina. Reklamu jim začala dělat především média a naši drazí politici. Pochybuji, že kdokoli z těch účastnících se lidí po tomhle toužil. A nakonec - znám i lidi, kteří o tom pochodu neměli tušení, než jsem se zmínila, jakou s tím dělají v televizi šarádu.

A k názorům o tradiční rodině, nenormálnosti homosexuality a tomu, že svým dětem by neřekli toto a tohle. Tradiční rodina nám poslední dobou trochu upadá a já nevím, proč ti lidé dělají, jako že to nevidí. Týrané děti pocházejí z rodin, kde je matka i otec. Tedy z úplné, a jak se zdá, "dokonalé" rodiny. Že otec znásilňuje svou dceru a matka to nevidí, to se přece také v úplné dokonalé tradiční rodině stát nemůže. Poradila bych, aby si každý zametl před svým prahem, staral se sám o sebe a trochu otevřel oči, než začne vypouštět soudy. Tradiční rodina je sice moc hezká představa a každý z nás by po takové idylce jistě toužil, ale musíme si uvědomovat, že představa ne vždy odpovídá skutečnosti.
Nenormálnost homosexuality? Výdobytek moderní doby a lidí? Ale jděte. I zvířata táhnou v některých případech ke stejnému pohlaví. Příroda to tak prostě má. A myslím, že příroda toho "ví" víc, než pár nadutých lidí...
A nakonec k tomu, co říct a neříct dětem. Záleží na rodičích, jestli je budou vychovávat k nenávisti nebo prostě jen k toleranci. Nemusí tohle schvalovat, nemusí to dělat, ale můžou nad tím jen mávnout rukou a říct: "no co, je to jejich život a jejich volba. Každý má právo na volbu a pokud mě tím nijak neohrožuje, čert to vem... Toleruji to."
*
Možná ve chvíli, kdy tolik škarohlídů nebude řešit jeden s prominutím hloupý pochod, budeme moci hovořit o toleranci a žádné takové pochody už se konat nebudou...Zatím to vypadá, že jsou pořád potřeba...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jack Jack | E-mail | 15. srpna 2011 v 20:40 | Reagovat

Velmi hezký text...

2 Lennroe Lennroe | 30. srpna 2011 v 20:12 | Reagovat

Předpokládám, že určitě víš, že tohle není typ článku, na který jsem narážela.
Protože zrovna k tomuhle konkrétní pochodu je jen dobře se vyjádřit. Hlavně po tom, co tomu pan prezident nasadil korunu. Jsem ráda, že je náš prezident zrovna on, ale občas by mohl prostě jen mlčet a trochu bojovat se svou potřebou vyjadřovat se naprosto ke všemu.
Navíc málokdo pochopil význam pochodu, protože tam zdaleka nebyli jenom češi a pro cizince, kteří tam přijeli to bylo poměrně důležité, jelikož třeba v takovém Polsku by nic podobného neprošlo.
A kromě toho skutečně jsem nerozuměla tomu, proč je kolem toho tolik řečí i ze strany politiků, když právě k těm pitomým neonacistům se skoro nikdo nevyjadřuje a to pochodují několikrát do roka a ani zdaleka to neproběhne v poklidu, nehledě na to, že nejsou nikdy ochotní vyjít vstříc.

Doufám, že ti nebude vadit, že si tě přidám do oblíbených, moc se mi tu líbí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama