Amerika?

9. ledna 2009 v 19:11 | Prinzeschen |  Říše upírů a víl
Pro nebo proti americkým filmům? Toť otázka (na kterou není snadné odpovědět). Ale pokusím se zvážit všechny možnosti a vyvodit z toho jakýsi smyslupný konec.
Hned pro začátek bych ráda podotkla, že každý má jiný filmový vkus, může se od mého názoru tím svým lišit. To, co mně připadá jako bravurní film, jinému se líbit nemusí a naopak - to, co soudím, nemusí pro mnohé být tak hrozným.
Ale pojďme na ty americké filmy. Rozdělila bych je na dvě kategorie -

1) Typický americký film s nestárnocím akčním hrdinou, které všechny postřílí a když ne to, aspoň jim pořádně nakope zadek bojovým uměním, které nikdo nezná. Druhá varianta - dojemný příběh o nešťastně zamilované dívce, která ale nakonec najde štěstí v rukou nejoblíbenějšího kluka ze školy. Ten, když dívku pozná, se samozřejmě polepší a nakonec je z nich na maturitním plesu nejšťastnější pár světa! Bohužel, realita bývá poněkud jiná a většinou se nikdo nepoučí, natož aby se měl polepšit. Na jednu kategorii a to velmi důležitou jsem ale zapomněla - filmy o dívčích klubech, partách a podobně, kdy celé škole vévodí ta nejblonďatější slečna s nejrůžovějšími šaty a ostatní jí leží u nohou, zatímco "šprti" jsou jaksi zavrženi. Nakonec bych ještě ráda zdůraznila skupinu tzv. komedií, které se tak ale jen nazývají, protože ve skutečnosti se člověk nezasměje ani jednou a nestačí se divit, kdo má čas vymýšlet takovéhle ptákoviny. Které filmy patří do výše uvedených kategorií, to nechám na vašem výběru - ale ke každé mě maximálně jeden napadl. Existuje opravdu spousta špatných filmů!

2) Na druhou stranu ale existují i filmy dobré. Takové, které ve člověku vyvolají nějaké pocity, třebas i záporné, donutí se zamyslet a mnohdy i velmi přemýšlet. Tyto filmy se nedají rozdělit do skupinm, narozdíl od kategorie 1 (kde zastoupení je opravdu bohaté) jich není tolik. A světě div se - i takovéto filmy vznikají v Americe! Filmy, ve kterých naopak pobízejí dívky k vypadnutí z role milých usměvavých princezen a raději v nich probouzejí inteligenci, ctižádostivost, ukazují, že existuje mnoho cest a i když ne vždycky to dobře skončí, může to vyjít! Jsou to psychologické snímky, kdy člověk trne hrůzou nebo se snaží příběh hloubějí pochopit. Mnohdy v nich vidíte přímo až drastické, necitlivé zobrazení reality, ale co - je to pravda! Ve světě se dějí drastické věci! Tak proč to popírat?
Pokud bych měla jmenovat některé z mých oblíbených snímků, které povaužji za skutečně dobré začala bych filmem Zkrocená hora. Možná by teď mnoho lidí zakroutilo nesouhlasně hlavou, ale já si za svým stojím! Tento snímek ve mně vyvolal spoustu pocitů. Nebyl typickou "lovestory", dokázal použít velmi lidské prvky, netradiční téma, dojemný příběh. Dále bych jmenovala Requiem za sen. Snímek opravdu zanechávající stopy, varující před drogami, vyprávějící upřímně a bez přikrášlení, krutý, psychologický, silný a velmi výmluvný! Mezi mé favority patří také film "Muž se železnou maskou", "Anna a král" a další. Pokud bych se ještě o něčem ráda rozepsala, je to film SAW. Jistě, je to kruté, je to trochu bláznivé - ale ta hlavní myšlenka, to detailní promyšlení tvůrců, to si zasluhuje obdiv!

Americké filmy opravdu poskytují široký výběr od nejsilnějších příběhů po nesmyslné bludy. Záleží jen na nás, jaké filmy budeme vyhledávat a tím pádem, kterým tvůrcům vyslovíme svůj souhlas s jejich prací. I když - každý si někdy potřebuje odpočinout s zasmát se ztřeštěné komedii...A to je právě ono...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama