Podepíše se na dětech zda vyrůstaly v neúplné rodině?

30. prosince 2008 v 20:15 | Prinzeschen |  Říše upírů a víl
Školní úkol. Téma, které jsme měli zpracovat. Opravdu jsem si s tím dala práci, i když to bylo nedobrovolné. Nedá se říct, že by mi téma sedlo - přemýšlela jsem nad napsáním a správnými obraty velmi dlouho. Nakonec z toho vznikla - podle mě - průměrná, celkem obstojná úvaha.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Taky se vám často stává, že slyšíte ten názor, že jen z dětí z úplných rodin můžou vyrůst "normální" plnohodnotní lidé? Že život jen s jedním rodičem zanechává na dětech následky a to většinou neblahé? Já osobně jsem to už slyšela mockrát, z úst různých lidí - dospělých, učitelů i od několika vrstevníků. A co na to tedy říkám?

Vůbec s tím nesouhlasím. Jasně - rodinné prostředí má na to, jak člověk vyroste, velký vliv a snad do určité míry i člověka utvoří. Přece jenom přebíráme od rodičů nějaké hodnoty, někdy možná chceme být jako oni a možná jsou nám i příkladem. Když to doma "skřípe", není to zrovna hezký start do života, kdežto když doma všechno "šlape" jak má, rádi vzpomínáme na dětství a rádi se domů vracíme i v pozdějších letech. Jenže tohle přece není podmíněno tím, kolik lidí nás vlastně vychovává, jak si většinová společnost asi myslí.
Tu správnou pohodu, totiž může s klidem vytvořit i jeden rodič. I on nám může vytvořit takový domov, takovou atmosféru, ve které se nám dobře žije a máme ho rádi. Naopak - v úplné rodině to mnohdy tak idylické být nemusí. Hádky rodičů, které dopadají na dítě, hádky dítěte s rodiči, rozvody…No..každý si dokáže představit jak to asi vypadá v takové pravé italské domácnosti. Znám spoustu lidí, kteří žijí s oběma rodiči a přesto jsem je nikdy neslyšela říct, jak se těší domů, jak se těší za rodiči. Neslyšela jsem je vyprávět, jak je to doma skvělé…A přitom - nemělo by všechno být perfektní, jen proto že rodina je úplná?
To jsem ale trochu odbočila od tématu, zdá se mi. Tak projeví se na dětech následky? Můžou, i nemusí. Pokud bych to brala opět ze svých zkušeností, vidím kolem sebe spousty lidí, kteří sice nemají úplnou rodinu, ale nějak poznamenaní mi nepřijdou. Možná spíš naopak - víc se snaží, protože ví, že nedostanou nic zadarmo. Nemůžou mít vždycky to co chtějí a to je naučí skromnosti. Rodiny si váží, právě proto,že ví, jaké to je
nemít ten pocit úplnosti. Nemají problémy s učením, všechno si musí dobýt sami a to z nich dělá dobré lidi. Ne to, v jaké rodině vyrůstali. Naproti tomu znám hromadu takových, kteří mají problémy s alkoholem, se školou, inteligence taky moc nepobrali a přitom světě div se - doma mají tátu i mámu. Že bych něco propásla? Nezdá se mi….
Abych zakončila svou cestu světem úplných a neúplných rodin a následcích na milovaných potomcích - přijde mi hloupé házet všechny do jednoho pytle, ať rodiče, ať děti. Někteří jsou takoví, jiní makoví, někteří jsou z úplných rodin, jiní zase ne - ale ne všichni jsou stejní. Není prostě možné říct - ty budeš téměř dokonalý člověk, jen proto, že ti to vyšlo a máš doma oba rodiče. Nelze říct - z tebe vyroste kriminálník a budeš úplně mimo, jen proto, že si celou domu žil jen s mámou nebo tátou. Takoví ti správní hajzlíci, se najdou v obou skupinách, stejně jako "správňáci" kteří to někam dotáhnou. A není už pak jedno, jestli jsou hrdí dva nebo jeden?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama