Co je láska?

30. prosince 2008 v 21:03 | Prinzeschen |  Říše upírů a víl

Kdysi - je to už hodně dlouho - se mě někdo zeptal, co si představím pod pojmem láska. Už si nepamatuji, co jsem odpověděla. Myslím, že tenkrát jsem to beztak nevěděla. Možná to nevím ani teď. Ale z rozmazané představy, která se jenom tak mihla ve snu se za pár let stalo jasné vidění občas rozkmitané poryvy větru.
Láska je složitý pojem. Soubor emocí, které se nedají pojmenovat. Neexistuje popis. Střídá se radost se smutkem, plány s obavami, síla a slabost. V břiše vám létají motýlci, někdy snad letadla, koutky úst samy vystřelují do stran a vy se musíte smát. Kolena náhle slábnou a těžko se držíte na nohou. Srdce začíná bušit čím dál tím rychleji především v blízkosti milovaného. Svět se najednou točí, louky kvetou, ptáčci zpívají… Zní to všechno přímo idylicky, že? Ale láska není jen o tomhle. Je to i kus sebeobětování, je to o domluvě, kompromisech. O zodpovědnosti. Už nerozhodujete jen sami za sebe. Vždycky se to týká dvou. Každý krok vedle ublíží dvojnásobně. Láska je o toleranci, o síle osobnosti. Znám spoustu lidí, které nevhodný výběr partnera změnil k nepoznání. Někdo si to uvědomil, avšak mnozí už nikdy nebyli stejní.
Láska je krásná a umí být taková. Jen ji musíte umět správně uchopit, správně ji prožívat. Musíte očekávat určitá rizika. Hlavně - měli byste být na lásku připraveni. Na takovou jaká je. Někdy krásnou, ale jindy i zlou a krutou. Lidé si myslí, že připraveni jsou. Neustále někoho hledají a pak dalšího a dalšího - až donekonečna. Ale většina z nich o skutečné lásce nemá ani potuchy. Prostě jen nechtějí být sami. Možná nechtějí být ostatním pro smích nebo nemají nikoho na studené podzimní večery. Když ale přijde první rána - jejich nepřipravenost se prokáže. A dál už to všichni známe - trpké rozchody, nepřátelství, proplakané noci a omluvné prosebné zprávy, které zůstanou navždy neodeslané. Lidé vidí lásku jako něco magického, něco bez chyb. Neuvědomují si, že i v ní jsou potíže, překážky. A tak v poslední době se z lásky stává už jen bezduchý pojem. Každý si myslí, že ji má, každý ji chce, sem tam nějaká láska skončí, ale brzy začíná zase nová. Věta "miluji tě" ztrácí význam, stává se z ní klišé. Vždyť slovo milovat si dnes můžete přečíst u kdečeho a kdekoho. Je to smutné, jak něco tak pěkného a kouzelného zevšednělo.
Věřím ale, že i tak se najde dost lidí, kteří si zaslouží a poznají lásku s velkým L. A kdo ví - třeba ji jednou pojmenují mnohem lépe než já…
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama